Ohjelmakartta 2014

223

 

PERJANTAINA 5.9. 

Jan Magnus Janssonin aukio 1

AV-ARKIN 25 -VUOTIS JUHLANÄYTÖS

Arcadan, Iso sali/ Stor sal/ Big screen

KLO 19 –

Pasi ”Sleeping” Myllymäki -60min

Omena (1976, 01:32)
Hyvää Yötä (1978, 7:30)
Miten salaperäinen liftari poimii 3 kiveä (1979, 01:08)
Vedestä nousee ufo (1979, 02:34)
Horizontal (1979, 03:22)
Sleeping (1979, 01:42)
Värityskirja. Nyt! (1980, 03:05)
5 reikää selluloidissa (1980, 02:05)
Ele (1981, 02:05)
Niagara-ilmiö (1982, 02:10)
Mustat alku- ja lopputekstit (1982, 02:46)
Forssa-ilmiö (1982, 01:41)
Viisi sanaa (1982, 02:14)
Nauhuri on ihmeellinen keksintö (1982, 02:47)
Laulu fariseuksista (1982, 01:82)
Kahvila Ruusu (1982, 01:30)
Mä oon stadista (1982, 01:52)
Kirous jatkaa julmaa kulkuaan (1982, 02:53)
Murra murra (1985, 02:45)

 

AVAJAISNÄYTÖS

Arcadan, Iso sali/ Stor sal/ Big screen

KLO 20 –

Maunu Kurkvaara – Kaupunki (1957, 8 min)
Maunu Kurkvaara – Kujanjuoksu (1971, 91 min)

(Elokuvat esitetään 35mm filmiltä!)

  


 

LAUANTAINA 6.9.

Jan Magnus Janssonin aukio 1
 

AFF-TOINEN TILA 

Arcadan musiikkistudio/ musikstudio/ music studio

KLO 13.00-20.00

Toinen tila on määrittelemättömän kuvan ja äänen laboratorio, jossa sekoitetaan hyvin erilaisia aineita. Näytös nähtävissä 13-20.

Jan Ijäs: Kids movie (2005, 02:50)
Benjamin Orlow: Die Gross Love pt.1 and 2 (2012, 13:35)
Minna Suoniemi: Punahilkka ja susi (2012, 01:30)
Jonna Karanka: Älyvaahtoa (musiikkivideo Kemiallisille ystäville, 2007, 2:45)
Liisa Lounila: Gig (2007, 03:36)
Sami Sänpäkkilä: Valo tihkuu kaiken läpi (musiikkivideo Paavoharjulle, 2005, 04:02)
Seppo Renvall: Lämmin rintama (2002, 5:13) 
Meeri Siukonen: bobeobi (2014, 01:48)
Erkka Nissinen: Vantaa (2008, 11:50)
Johanna Lecklin: Perfect (1999, 01:06)
Azar Saiyar: Primus Tempus (2014, 05:17)
Kati Åberg: Näkyjä (2013, 13:47)

Koostanut Matias Laine

 

KILPAILUNÄYTÖKSET: 

KLO 13.00 – 

1. NÄYTÖS 
Kesto 88:59min

Helena
Valvoja
Laboratorionainen
Lätkässä
Radikaali
Uudestisyntymiä
Ikuisesti sinun x3
Luvattomat
Siinä kaikki

 

KLO 15.00 – 

2. NÄYTÖS 
Kesto 89:20min

Savupiippu 
Hyvä ihminen
Megalomania
Kaksi äitiä
Onni
Den dödes bror

 

KLO 17.00 – 

3. NÄYTÖS 
Kesto 89:89min

Försvinna
Lilli
Rooli
Otsahommii
Unknown
Santra ja puhuvat puut

 

KLO 19.00 – 

4. NÄYTÖS 
Kesto 96:36min

Primus tempus
Pinokkio
Back to business
Halutza
Apollo
Toistaiseksi elossa

 

KLO 21.00 –

VOITTAJAELOKUVIEN PALKITSEMINEN