Hack4FI – Hack your heritage

267
HackYourHeritage-some.jpg

Hack4FI – Hack your heritagen avulla suomalaiset avoimet kulttuuriaineistot hyötykäyttöön!

Kulttuurihackathon kokoaa yhteen koodareita, designereita, muisti- ja kulttuuriorganisaatioita, taiteilijoita, graafisia suunnittelijoita sekä muita avoimesta kulttuurista kiinnostuneita työstämään avoimia kulttuuriaineistoja ja luomaan vanhasta uutta. Lopputuloksena on uusia kulttuurituotteita, palveluita ja palvelukonsepteja sekä ratkaisuja muisti- ja kulttuuriorganisaatioiden konkreettisiin ongelmiin.

Hackathon tarjoaa sekä osallistujille että kulttuuriperintöorganisaatioille mahtavan mahdollisuuden verkostoitua, solmia uusia yhteistyökuvioita sekä luoda uusia teoksia, palveluita ja konsepteja yhdessä tehden.

Hackathon järjestetään 6.-8.2. Helsingissä Aalto Media Factoryssa (http://mediafactory.aalto.fi/contact-us/). Avajaisviikonlopun aikana aloitetaan projektien suunnittelu ja työstö. Tämän jälkeen alkaa vapaaehtoinen kuuden viikon projektien työstövaihe, joka huipentuu 26.3. järjestettävään päätösgaalaan.

Ilmoittautumiset helmikuun hackathon viikonloppuun 29.1. klo 12 mennessä: http://hack4.fi/ilmoittautuminen/

Hackathonin järjestää Avoin GLAM -verkosto opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamana.