Arkisto / Arabian Katufestivaali 2015

ARABIAN KATUFESTIVAALI 2015

ohjelmaotsikko

Tapahtumatietoja päivitetään tapahtumaan asti.
Printtaa tästä ohjelma mukaasi: pdfKartta ja aikataulut3.58 MB


1.  Muraali, valtava seinämaalaus (Hämeentie 128)

Jukka Hakanen
16.30 Muraalin vihkiminen, Pekka Sauri
Sähkökaappien maalaus (Intiankadun ja Kongontien risteys): Joni Sundvik, Draamateam


2. Kääntöpaikka (Intiankatu 1)

Festivaalin infopiste
Ensiapupiste
Kontti-vaatekeräys
14-18 SPR: Askartelua lapsille kierrätysmateriaaleista
12-15 Verenpainemittausta



2. Kääntöpaikan musiikkilava

12.00 Yakuzi Pato

13.00 Odyssey - Tribute to Journey

14.15 trioMatti

15.15 Ursus
 Factory
16.15 Baran


3. Bokvillan (Hämeentie 125)

Asukaskaffila Bokvillan


4. Akustinenlava

12.00 Hämy
12.45 Arabian Laulu
13.30 Birger's Ragtime Band
14.15 Hermanni Turkki
15.00 Antti & Isotalo duo
15.45 Whale On!


4. Vaihtoehtolava

12.00 Teatro Labora
13.00 Markus Haapoja
14.00 Alex ja Armottomat
15.00 Iida Niini
16.00 Koelse
17.00 Aleia


5. Rekkalava

12.00 Mikko & Kitara
12.30 Muista Hengittää
13.00 The Mulkerot
13.30 Hedu Peto
14.00 Mary-A
15.00 Kattikopla
16.00 Maksimi Voima
17.00 New Generation MCS
Kangaskassi painopaja ja ruokaa


6. Teatterimaailma

13.00, 14.00, 15.00, 16.00 Improryhmä Kolina
12-18 Radio Viritys
13.50, 14.50 Kivi&Nosto -kollektiivi Virvastus –tanssiteos
13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.15 Kulta-aika, Ekokriittinen performanssi
14.00, 15.00, 16.00 Minimalistiset muuttujat - Höyhentämö,  (Arabiankadun sporapysäkin kallio)


7. Kivitori (Hämeentie 144)

Festivaalin infopiste
Tuo & Hae – ilmaiskierrätystori
Kierrätyskeskuksen noutopalvelu-auto
Ravintola Lorukirja


7. Afrikkalainen kylä

Laulua ja kora-soittoa, djembe-rumpujen soittotyöpajoja, tanssityöpajoja
Afrikkalaista teetä ja maukasta ruokaa!

12.30 Intro esitys: Sibiry Konate & Sanna Karlsson-Sutisna & Joona Traoré (Kora) (20 min)
13.00-14.00 Burkina fasolaista ruokaa (Delphine)
13.30 Njara & Afro Performance Group (10 min)
14.00 Rumputyöpaja (30 min) – voi tuoda omat rummut mukaan
14.30 Tanssityöpaja (30 min)
15.30 Solot (Sibiry 5 min), Njara (5 min)
16.00 Ndjara + Afro Performance Group (10 min)
16.30 Kora –soitto (Cheikh, Joona duo, 20 min)

HAFF Helsinki African Film Festival kinoteltta aurinkoenergialla:

12:00 Deweneti, Senegal 2006, 15 min
12:15 Katulapsesta roolimalliksi, (Taksvärkki) Finland, 10min
12:30 Tea Ceremony
13:00 Life is Waiting, Western Sahara, United States 2014, 60min
14:00 Tea Ceremony
14:30 African tales, Tanzania 2008, 65min
15:40 AAVE festival pop-up screening 60min - Eino Ruutsalo 16mm
16:50 Examen D'etat, Congo 2014, 92min
Väliajoilla kolmivaiheinen Länsi-Saharalainen teeseremonia


7. Sirkus- ja tanssilava

12.00 Taikuri Milo & Venla
12.15 Nukketeatteri Rojupöhö - Lennu Liito-oravan ja Kaarlo Karhun musiikkituokio
12.45 Acrobatman
13.05 Tuk tuk travellers
13.20 Etnica
13.45 Friskis & Svettis
14.15 Etnica
14.40 Elise
15.00 Oriental Hype
15.25 Tuk tuk travellers
15.45 Zumba
16.05 Oriental Hype
16.30 Acrobatman
16.50 Tuk tuk travellers
17.10 Reggaeton
17.25 Elise voimisteluseura
17.45 Reggaeton
Tikkurilan teatteri- ja sirkuskoulun oppilaita ympäri aluetta temppuilemassa


7. Viereinen puistoalue

15-17 Sirkus Magenta työpaja
16-18 Mood for Hoop vannejamit
Gymi - Lasten liikunnallinen rata


8. Katutaide

EORE & JR, Mion, Niina Mantsinen, Psyke, RUUSA, Salla Ikonen, Dusty, Samuli Suonperä, , JUKKA vanerihahmot, Leiskuva (ohjattu vapaa seinä ja Graffitin ABC-ryhmä), Museo Olohuoneena, Nora Helsinki (Arabian katutaideseinä, Arabianpolku 1)


9.Basscamp rappers and dj’s

12.00 Sammy Bone
12.15 Neemu
12.35 DJ Tuomas Talvi
12.55 Einari Lyyrinen
13.15 Hazard
13.35 DJ Taktine
13.55 Bizzyiam
14.15 Mc Hugo
14.35 DJ Thomas E & Adverkka
14.55 New Generation MCS
15.15 Mmiro Crew
15.35 DJ Order 909
15.55 WIL
16.15 TBR
16.35 CB
16.55 DJ Point A3OVE
17.15 Dilemma & Jiiäs
17.35 Eldis


10. Rivarimuraali

G-Rex
Aurinko DJ


11. Hämeentie ja pop-up esitykset

Hämeentien jättikirppis
100 Pöytää
UFF t-paitapaja
Hoivavaunu - Carevan
Minigolfrata kierrätysmateriaaleista
Book Crossing
A shelter-Suoja
InsideOut Escape Games – Puzzle Wall
Kantoliinakirppis
Climate Whirl työpaja - Halkoja ilmasta! Hiilipuu-työpaja
Sahalaita - Artova Film Festival leffakirppis
#HCP Spirit bussi
JUKKA vanerihahmot
Sini Kunnas osallistuva julistenäyttely
FinlAndean sikuriryhmä
Perinneleikit

TOKYOn kevätmyyjäiset (Hämeentie 135 C)
Avoimia ovia ja kuvataidetta Suomen Taiteilijaseuran Ateljeesäätiön työhuoneilla (Hämeentie 135 B)
Lasten leikkipäivä (Annalan Kartano, Hämeentie 154)


12. Arabianrannan kirjasto (Arabiakeskus, Hämeentie 135 A)

11.00 Nukketeatteri Rojupöhö - Lennu Liito-oravan ja Kaarlo Karhun musiikkituokio
12.00 The Derrolls - folkia Derroll Adamsista Donovaniin
12.45 A Dog In A Bucket - jug band-musiikkia
14.45, 15.30 Mira Taussi hahmotyöpaja: Kätketyt Hahmot-esityksen ohjeistus
Astioiden kierrätyspiste & Fiskars garden testiasema (sisäänkäynnin edustalla)
Iittala Outlet Arabia


13. Katutaideseminaari (Kino Sheryl, Hämeentie 135 C) 12-16

12.30 Pekka Sauri, Paavo Arhinmäki, Jari Tamminen, Saija Salonen
14.30 Umut Kiukas, Hende Nieminen, Sara Kärpänen, Klaus Kojo


14. Sarjakuvakeskus (Hämeentie 150)

Supersankariasupaja
DJ Kahtiasahaus
13.00 Kulkijan matkassa, Pop&Jazz Konservatorio
14.00 Kulkijan matkassa, Pop&Jazz Konservatorio
15.00 Karri Lehtonen ja Hyvät miehet
16.00 Kasper
17.00 Tenho


15. Toukolan avoimet pihat

Damaskuksentie 2
Damaskuksentie 5
Damaskuksentie 6
Jaavantie 14
Jaavantie 23
Kaironkatu 12
Kongontie 8
Kongontie 18
Kustaa Vaasan tie 25
Kustaa Vaasan tie 43
Roomankadun / Pariisinkadun välinen yhteispiha
Siamintie 7 (Damaskuksentie 8) kulmatalo


Kartta2015

ohjelma2015

COPYRIGHT © 2014 ARTOVA, ALL RIGHTS RESERVED.